skip to Main Content
İletişim: 90-534-923-1906
Hasta Yatakları Hangi Amaçla Kullanılıyor?

Hasta Yatakları Hangi Amaçla Kullanılıyor?

Hasta yatakları, ergonomik yapısı ile hastanın vücudu ile uyum sağlayarak hastalık sürecinde daha kolay iyileşmesine yardımcı olarak hastalara katkı sağlar. Bu tip hastaların yaşadığı ortamda mutlaka bulunması gereken hasta yatakları çeşitli özel hastane odalarında, hasta bakım merkezleri gibi yerlerde hastanın daha iyi bir şekilde hastalığını atlatması ve rahat etmesi açısından kullanılır. Eğer sizin de yatağa bağlı olarak yaşayan bir hastanız varsa mutlaka ev içinde de temin etmeniz gerekir. Hasta yataklarını evinizin her köşesine rahatlıkla koyabilirsiniz. Rahatlık bakımından diğer yatak çeşitlerinden oldukça farklı olan bu yataklar hastanın hem fiziksel hem de ruhsal rahatlığı ortaya çıkararak daha mutlu bir yaşam sürmesine ön ayak olur. Yatak özellikleri sayesinde yatağı dilediği gibi bir tuş ile hareket ettirir. Bu nedenle de çok fazla tercih edilir.

Havalı Hasta Yatağı İle Yatak Yaralarına Son

Yatağa bağlı olarak yaşayan hastaların en büyük sorunlarından bir tanesi yatak yaralarıdır. Bu yatakları hem hastanın canını acıtır hem de uzun bir tedavi süreci gerektirir. Sürekli olarak aynı pozisyonda yattığı takdirde de oluşan yatak yaralarında herhangi bir iyileşme durumu yaşanmaz. Daha büyük sorunlara yol açar. Havalı hasta yatağı hastanın vücuduna derinlemesine nüfus ederek basıncın her alana aynı şekilde dağıtılmasına yardımcı olur. Basınç her alana aynı şekilde dağılmasından dolayı da yatak yaralarının oluşmasını engeller. Havalı hasta yatakları hastanın kilosuna göre de uyum sağlar. Örnek olarak gösterilecek olur ise hasta 50 kilo ise onun kilosuyla uyum içerisinde olur. Hasta 120 kilo ise o kilo ile uyum sağlar. Havalı yatak çeşitlerinin 3 tane farklı çeşidi bulunur. Bu çeşitler şu şekildedir;

Baklava Tipi Havalı Yatak

Bu tarz yataklar adından da anlaşılacağı üzere baklava dilimi şeklinde olan bir yataktır. Hava kanallarını da bu baklava dilimlerinden alır. Bu baklava dilimlerini yatakta bulunan şişirme motoru tarafından yapılır. Çalışma prensibi ise bir taraftan şişirilirken diğer taraftan söner. Bu durum ise hasta ne yana dönerse basınç o tarafa uygulanır. Sönen hava kanallarına denk gelen noktalarda kan akışı hızlanır ve oksijen alınır böylelikle de yatak yaraları engellenmiş olur.

Boru Tipi Havalı Yatak

Boru tipi havalı yatak birbirine paralel olarak gelen boru tarzı kanallardan hava alarak yatak yaralarının oluşmasını engelliyor. Kendi aralarında çeşitli sistemlere ayrılarak daha ii bir çalışma gerçekleştirir.

Ventilasyon Özellikli Havalı Hasta Yatağı

Bu tip havalı yatak hastanın yattığı noktaya sürekli olarak hava üfler modundadır. Cilt hava aldığında dolayı ıslak bir şekilde kalmaz. Sürekli ava almasından dolayı herhangi bir yara ve ciltte kızarıklık oluşmaz.

Hasta Yatakları

Hasta Yatakları

Hasta Yatağı Özellikleri Nedir?

Hasta yatağı özellik bakımından oldukça faydalı olan yataklardır. Hastalık konularında da kişinin daha iyi olmasına yardımcı olarak bu hastalık sürecinde en büyük desteği verir. Hasta yatağı özellikleri şu şekildedir;

Hasta yatağı diğer yataklara göre hasta vücuduna en uyumlu olan yatak tipidir. Yatağa bağlı olan hastalar bu gibi yataklarda  oldukça rahat eder. Yatağın altında mevcut olan tekerlek sayesinde dilediğiniz her yöne hareket ettirebilirsiniz.

Yatağın altında bulunan motor sayesinde dilediğiniz gibi yatağı farklı bir pozisyona getirebilirsiniz. Sürekli olarak hasta aynı pozisyonda yatmasından dolayı gün içerisinde hem sıkılıp hem de kendi başına dönemediği için psikolojik olarak da çoğu zaman sıkıntı yaşıyor. Bir kumanda ile yatağı oturur vaziyete getirebilir, yatağı yukarı aşağı şekilde konumlandırabilir. Yan taraflarında korkuluk olmasından dolayı hastanın düşme riski en aza indirilir.

Hastanın sürekli olarak yatmaktan dolayı fiziki yapısı çoğu zaman değişiyor. Ancak pozisyonlu yataklar sayesinde farklı farklı pozisyonlar ile gün içerisinde sürekli değişim yaptığı için vücut kendini daha dirençli hisseder.

Hasta Yatağı Fiyatları Nedir?

Hasta yatağı fiyatları bakımından en uygun yataklar arasında baklava tipi hasta yatakları mevcuttur. Bu yataklar herkesin bütçesine uyum sağlayan yataklardır. Sizlerde kendi bütçenize hangisi daha uyumlu ise ona yönelik bir yatak seçerek satın alabilirsiniz. Hasta yatağı kiralama hizmetlerinden de faydalanarak satın almak yerine isterseniz de kiralayabilirsiniz. Sevdiklerinizin daha konforlu bir şekilde hayatını geçirmesi için bu yataklardan temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir